PAL/NTSC
Video štandardy PAL (Phase Alternating Line) a NTSC (National Television System Committee) sú dva hlavné systémy pre televízne a video vysielanie používané v rôznych častiach sveta.
PAL a NTSC sa líšia v počte snímok za sekundu, rozlíšení, farebnom kodeku a frekvencii riadkov. Tieto štandardy boli historicky vyvinuté pre analógové televízne vysielanie, a aj keď v mnohých miestach sa presúvajú k digitálnym formátom, môžu mať význam aj v digitálnych záznamových zariadeniach, ako sú DVR záznamníky.
-
PAL sa používa predovšetkým v Európe, Ázii, Austrálii a niektorých ďalších častiach sveta. V tomto systéme je obraz zložený z 625 riadkov, pričom frekvencia snímania je 50 Hz. Farebné informácie sú prenášané pomocou fázového posunu, čo prispieva k vysokému rozlíšeniu.
-
NTSC sa používa hlavne v Severnej Amerike, niektorých oblastiach Ázie a Južnej Amerike. Formát NTSC obsahuje 525 riadkov a frekvenciu snímania 60 Hz. Farebné informácie sú prenášané pomocou podtonovania.
Pri DVR záznamníkoch znamená podpora PAL/NTSC, že záznamové zariadenie je schopné pracovať s oboma týmito formátmi. To umožňuje zariadeniu zaznamenávať videá z rôznych zdrojov, ktoré môžu byť vytvorené v týchto rôznych formátoch, čím poskytuje väčšiu kompatibilitu pre záznam videí z rôznych častí sveta. V prípade digitálneho záznamu obrazu, môže podpora týchto štandardov znamenať schopnosť zariadenia záznamu sledovať a zaznamenávať videá, ktoré sú vytvorené v týchto rôznych formátoch.